اهمیت موشن گرافیک در دنیای تبلیغات

اهمیت موشن گرافیک در دنیای تبلیغات
تیزرهای موشن گرافیک با بهره گیری از عناصر دیداری و گرافیکی و به کمک افکت گذاری های صوتی به همراه موسیقی، تاثیر عمیقی بر روی ذهن مخاطبان خود ایجاد میکند.

در دنیای امروز با توجه به افزایش چشمگیر سرعت تبادل اطلاعات ، استفاده از رسانه های دیجیتال برای انتقال پیام و مفاهیم به مخاطب در جهت جذب و جلب توجه او و ارائه مطالب و محصولات به وی رونق بی سابقه ای یافته. موشن گرافیک به عنوان یک ابزار بسیار قدرتمند در میان رسانه های دیجیتال و به عنوان یک متود نوظهور در میان انواع دیگر روش های تبلیغاتی کاربرد دارد.
تیزرهای موشن گرافیک با بهره گیری از عناصر دیداری و گرافیکی و به کمک افکت گذاری های صوتی به همراه موسیقی، تاثیر عمیقی بر روی ذهن مخاطبان خود ایجاد میکند. استفاده از جلوه های بصری تدارج و هم نشینی متنوع رنگ ها در جذب ذهن مخاطب نقش به سزایی ایفا می کند. این تیزرها جایگاه پر اهمیتی در فضای دیجیتال همچون وب سایت ها، شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام ، یوتیوب و فیس بوک و حتی رسانه های عمومی همچون تلویزیون پیدا کرده اند. شرکت های بزرگ دنیا امروزه از موشن گرافیک ها برای ارائه محصولات و خدمات خود از موشن گرافیک ها استفاده می کنند. اما چیزی که اینجا حائز اهمیت است این است که هر موشن گرافیکی موثر و مفید نیست.

در موفقیت یا عدم موفقیت یک موشن گرافیک موارد بسیار زیادی تاثیر گذار هستند. البته این موارد بسته به شرایط مختلف تغییر پذیر می باشد. یک تیزر موشن گرافیک مناسب در ابتدا باید دارای یک سناریو و استوری برد مناسب و خلاقانه باشد. نوشتن سناریو برای یک تیزر موشن گرافیک نیازمند داشتن اطلاعات جامع از توانایی ها و پتانسیل های موشن گرافیک است تا بتواند پیام های مورد نظر را هرچه بهتر به ذهن مخاطب منتقل کند. موشن گرافیکی که فاقد سناریو باشد و تنها مجموعه ای از صحنه های متحرک بی هدف شود هیچ گاه نمی تواند وظیفه خود را در مقابل ذهن مخاطبان به درستی ایفا کند. به علاوه می تواند بازخورد و عکس العمل منفی نیز از سوی مخاطب برای مطلب ارائه شده داشته باشد.

طراحی عناصر، شخصیت ها و اشیاء و همچنین ترکیب بندی رنگ های مورد استفاده در تیزر جزء مهم ترین فاکتور های بصری یک تیزر موشن گرافیک می باشد. بر اساس نظریه رنگ ها هر رنگی دارای حامل یک مفهوم و حالت اساسی است. هرگاه این پارامتر ها به طرز صحیح و مناسب در کنار یکدیگر به کار روند در جذب ذهن مخاطبان تاثیر خاصی خواهد داشت. اما اگر این موارد به طور ناصحیح بکارگیری شود به صورت ناخودآگاه در ذهن مخاطب حس ناخوشایندی ایجاد می کند. استفاده درست از این عناصر بصری نیازمند آشنایی و تسلط بر مبانی و اصول علم گرافیک می باشد.

برای پرزنت کردن و ارائه یک محصول یا خدمت و همچنین برای توضیح و تشریح درباره یک ایده باید پیام مورد نظر به شکلی کاملا ساده ، واضح، نزدیک به ذهن و مینیمال ارائه شود. یک گرافیست حرفه ای با استفاده درست از ابزار ها و چینش مناسب عناصر دیداری می تواند این مسیر را دنبال کند تا به سرمنزل مقصود دست یابد. اگر پیام ها به شکل ساده تقدیم مخاطب نشود ذهن مخاطب در میان انبوهی از رنگ ها، عناصر و جلوه ها همراه با موسیقی سر درگم می شود. در این حالت ارتباط ذهن مخاطب با مطلب در حال ارائه تقریبا می گردد و احساس ناخوشایندی به او دست میدهد.  یک گرافیست حرفه ای شخصی است که علاوه بر تسلط بر گرافیک و انیمیشن، توانایی به کارگیری صحیح از ابزارهای مرتبط را نیز داشته باشد.